O projektu

Občanská angažovanost v otázkách udržitelnosti často vychází spíš z prožitku osobního dotčení důsledky ekologické krize, případně empatie s jinými, než ze samotných vědomostí. Současné vzdělávání, obzvlášť na univerzitách, je však ve značné míře jednostranně zaměřeno právě na stranu teoretických znalostí, případně praktických dovedností, než na vědění a zkušenosti, které mohou vychovávat ekologické občany.

Projekt proto vychází z hluboké ekologie Arne Nasse, ve které je občanská angažovanost úzce propletena s filosofickou reflexí a vědění se zkušeností, a má za cíl rozvinout vzdělávání na zapojených institucích směrem k synergii těchto dimenzí a posílení těch opomíjených. Katedra environmentálních studii FSS MU a katedra rozvojových a environmentálních studií PřF UP, jež jsou obě významnými institucemi v oblastech udržitelného rozvoje a environmentálních studii, ve spolupráci s Centrem ekologických aktivit Sluňákov, navázali partnerství s Department of Sports, Physical Education and Outdoor Studies na University of South-East Norway, aby propojili přístupy etablované v jejich zemích a institucionalizovali plodný dialog. Vedle hluboké ekologie proto projekt čerpá také z norské filosofie friluftsliv, české tradice zážitkových přístupů a specifické filosofie přírody a tělesnosti, a také z umění a environmentální estetiky.

Zapojení lektoři sdílejí své zkušenosti a poznatky na společných workshopech a zkoumají a trénují inovativní přístupy se zaměřením na metody poznání přírody založené na přímé tělesné zkušenosti. Tyto metody pak převádějí do univerzitního prostředí. Výstupem bude inovativní vzdělávací program, složený z relativně nezávislých modulů, jež každý z partnerů nakombinuje podle svých potřeb do dílčích výstupů: nového kurzu na českých univerzitách, inovovaného kurzu na norské univerzitě a nové zážitkové exkurze ve Sluňákově. Program bude kultivovat u studentů/ek a účastnic/ků vnímavost k jejich mimolidskému okolí, přímou znalost přírody, osobní vztah k ní a schopnost hluboké reflexe. Prohloubí tak jejich teoretické znalosti a zapustí je v osobní zkušenosti. V dlouhodobém horizontu tak může významně přispět k rozvoji jejich osobní zainteresovanosti v lokálních, potažmo globálních environmentálních problémech a tedy občanské angažovanosti zakotvené v osobní motivaci a hlubokém porozumění. Projekt také položí základy pro dlouhodobou spolupráci v těchto oblastech a další šíření rozvíjených přístupů.

Projekt Zkvalitňování environmentálního vzdělávání synergií vědění, zkušeností a kritické reflexe, inspirované skandinávskou a českou ekofilosofii (EHP-CZ-ICP-3-013) je financovaný z Fondů EHP 2014 – 2021 program Vzdělávání. Prostřednictvím Fondů EHP přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy.

Na projektu spolupracují Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, University of South-East Norway a Sluňákov – Centrum ekologických aktivit města Olomouce

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info