Zážitková exkurze - Sluňákov

Charakter expozice galerie v přírodě v návaznosti na cíle procházky

Dům přírody Litovelského Pomoraví, návštěvnické středisko CHKO Litovelské Pomoraví, nabízí návštěvníkům prostředí, které posiluje prožitky lidí a přírody a krajiny, kterou obývají nebo navštěvují. DPLP přibližuje lidem přesah a uvědomění si jejich závislosti na přírodě (z míst rozhledu) a následné zvnitřnění tohoto přesahu v intimním, meditativně působícím, prostředí umělecky ztvárněných „míst setkání“ (Rajská zahrada, Lesní chrám, Sluneční hora, Ohniště zlaté spirály, nově Vyhlídka nad rybníkem).

K poznání přírody LP dochází spíše smyslově a vizuálně, vlastním prožitkem a aktivitou, expozice se vyhýbá obsáhlým objasňujícím textům. Tyto podrobnější informace naleznou zájemci v Turistickém informačním centru. DPLP se snaží vyvolat v lidech pocit setkání s přírodou tváří v tvář, s tím, co reálně existuje v galerii v přírodě, co je dostupné okamžitě, na první pohled, to, co je ihned zřejmé, dotyk s vodou, větrem, zemí. Když jsem pozorný a jsem doveden na místa, kde mohu usednout a vnímat pozorněji přírodu kolem sebe, … uvidím kačenu, vážku, kopřivu, užovku, myš, bobra.

V projektech je zvýrazněn zážitek tělesného „setkání“ s přírodou, jiný, než když je simulován (napodoben) virtuálně. V krajině jsou tato setkání, s různými projevy živého, pro každého jedinečným zážitkem.

Pilotní provedení procházky proběhlo 26. 6. 2023 pro skupinu účastníků ze setkání k projetu DeepEn. Procházka proběhla na konci náročného programu, účastníci byli unavení. Na druhou stranu silně motivovaní, tedy na aktivity reagovali mnohem lépe, než by bylo možné očekávat.

Popis některých aktivit

  • Most poutníků (Heslo poutníka)

    Zavedeme skupinu na most poutníků a necháme je zvolit jedno uvedené heslo/pokyn, na které se mohou zaměřit během procházky. Vytvoříme jednoduchou bránu, která se každému účastníkovi otevře po vyřčení jeho hesla/pokynu a ten se symbolicky vydá na cestu.

  • Rajská zahrada (Místo)

    Účastníci vytvoří dvojice. Jeden z dvojice si zakryje/zavře oči a druhý ho bezpečně zavede na nějaké místo v Rajské zahradě a nechá jej seznámit se s místem pomocí hmatu. Poté jej odvede zpět, slepý si odkryje oči a pokusí se své místo najít. 

  • Lesní chrám (Cesta za zvukem)

    Účastníci se rozmístí v prostoru a zavřou oči. Průvodce nebo jeden ze skupiny se od skupina vzdálí a začne hrát na bubínek/kalimbu (může se i průběžně lehce přesouvat) a druzí jej musí po zvuku najít.

Shrnutí výstupu a zkušenosti z pilotního testování na stažení tady.

Bez popisku

Projekt Zkvalitňování environmentálního vzdělávání synergií vědění, zkušeností a kritické reflexe, inspirované skandinávskou a českou ekofilosofii (EHP-CZ-ICP-3-013) je financovaný z Fondů EHP 2014 – 2021 program Vzdělávání. Prostřednictvím Fondů EHP přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy.

Na projektu spolupracují Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, University of South-East Norway a Sluňákov – Centrum ekologických aktivit města Olomouce

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info